• GIBRALTAR

  Trochę praktycznych informacji: jak dojechać, co warto zobaczyć.

 • PLAYA DE ROMPECULOS

  Andaluzyjska plaża, która Cię zachwyci.

 • ESTADIO SANTIAGO BERNABEU

  Foto-wspomnienia z wizyty na stadionie mojego ukochanego klubu piłkarskiego.

 • CAMINANDO POR SEVILLA

  Plaza de España i Parque de María Luisa.

 • RONDA

  Białe miasto Andaluzji położone na skałach.

 • CAMINANDO POR SEVILLA

  Wizyta w Reales Alcazares. To tutaj kręcono piąty sezon popularnej "Gry o Tron"!

Poland flag    SpainF

O MNIE

profilowejawork

KAROLINA ZAJĄC
Polka z hiszpańską duszą. Pasjonatka podróży i języków obcych. Fanka Realu Madryt i kotów. Motywuję do poznawania krajów hiszpańskojęzycznych i kreatywnej nauki języka przez 365 dni w roku. A w czasie wolnym próbuję grać na ukulele.
kontakt: info [at] mialmaespanola.pl
autorblog
wspolpraca

 

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Używamy zapisanych informacji, aby polepszyć jakość świadczonych usług oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Zawsze możesz zablokować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zrozumiałem

calendarioBardzo prosty planer-kalendarz stworzony przeze mnie w Wordzie w celu lepszej organizacji przygotowań do DELE. Jeśli podobnie jak ja musisz mieć wszystko tradycyjnie zapisane, aby się zmotywować, kontrolować postępy i przede wszystkim pamiętać o tym, co zaplanowałeś, być może również Ci się przyda :) Kalendarz mieści się na stronie A4, jest prawie w całości biało-czarny i nie posiada wielu dodatkowych rubryk i informacji, tak aby każdy mógł dostosować go do swoich potrzeb. Możesz z nim więc zaplanować zarówno przygotowanie do konkretnego egzaminu (jak ja do DELE), wakacyjną naukę hiszpańskiego, powtórkę z gramatyki, a nawet oznaczać przy konkretnych datach rzeczy codzienne, nie związane z hiszpańskim, jak na przykład praca, zajęcia sportowe czy urodziny przyjaciółki.

Nie jestem mistrzem grafiki, ani nawet mistrzem painta, dlatego nie spodziewam się, że mój planer Cię zachwyci. Mnie nie zachwyca :P Jednak po tym, jak moje "luźne planowanie" powtórek do DELE całkowicie nie wypaliło, chciałam stworzyć coś co przynajmniej w części pozwoli mi się zorganizować. A jak już mam takie miesięczne podsumowanie nad głową na ścianie na mojej tablicy korkowej, to jednak podświadomie zależy mi, aby wszystko jak najlepiej wypełnić (zależnie od aktualnych możliwości czasowych). Nie daj Boże ktoś zobaczy, że oszukuję! Nie daj Boże ja zobaczę, że oszukuję sama siebie :) tak to się kręci. Co prawda mogłabym zapisywać to wszystko w podręcznym rocznym kalendarzu, ale szczerze mówiąc nie patrzę tam aż tak często jak na tablicę nad biurkiem.

Przygotowany przeze mnie planer możesz pobrać z udostępnionego czytelnikom folderu na Dysku Google. Umieszczam go tam, bo może akurat komuś z Was też się taki przyda albo nawet zainspiruje Was do stworzenia czegoś własnego :) Każdego miesiąca będę starała się aktualizować folder z plikami do pobrania, umieszczając kalendarz z aktualnego miesiąca i usuwając ten z poprzedniego. 
->> KLIKNIJ TUTAJ aby przejść do Google Drive

Ciągle pracuję nad tym, aby wersja w PDF udostępniona na dysku wyglądała dokładnie tak jak chcę, żeby wyglądała na moim komputerze w programie Word, ale wiadomo - trochę techniki i się człowiek gubi. Z czasem na pewno uda mi się zrobić to lepiej, a przynajmniej będę się starać :)

Planer jako forma nauki hiszpańskiego

Planer w języku hiszpańskim sam w sobie może być dodatkową formą nauki hiszpańskiego (niewielką, ale zawsze). Nazwy miesięcy, dni tygodnia, motywujący cytat, jak i nazwy wszystkich innych rubryk zostały zapisane w języku hiszpańskim. Ty również możesz wypełniać ich zawartość w języku hiszpańskim - ze względu na wielkość planera oczywiście hasłami, nie zaś pełnymi zdaniami (chociaż jeśli zmieścisz je tam - punkt dla Ciebie). Możliwości jest mnóstwo, a wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej oraz od tego, jak zaplanujesz spędzić swój czas. Przykładowe codzienne sprawy, które możesz tam wpisać to: trabajo, Universidad, clases de... (algo), curso de español, examen de..., cumpleaños de (alguien), reunión (a las… con…), ir al médico, ir al dentista… Jeśli chodzi zaś o naukę języka hiszpańskiego i poszerzanie wiedzy o kulturze krajów hiszpańskojęzycznych, możesz wpisywać nawet dość szczegółowo, np. gramática tema 10, leer “La sombra del viento” capitulos 1-3, traducir la letra de..., 15 palabras de la lista... Jak mówiłam, co tylko zechcesz.

Aby nie zapełniać tabelki z dniami miesiąca długimi hasłami, możesz utworzyć swoją własną legendę i wpisywać zadania skrótami, zwłaszcza te, które wielokrotnie się powtarzają, np. T = trabajo, Uni = Universidad, czy na przykład przy przerabianiu całej książki do gramatyki zapisać np. Gr-10 jako gramática tema 10 (i kolejne numery tematów).

Układ planera

Jak wspomniałam, planer jest bardzo bardzo prosty. W prawym górnym rogu znajduje się motywujący cytat na dany miesiąc, którym chciałabym pobudzić Cię do działania (i siebie w sumie też). Każdego miesiąca będzie to oczywiście inny cytat. Poniżej - standardowo znajduje się tabelka z kolejnymi dniami miesiąca, a pod tabelką kilka rubryk, które mają ułatwić planowanie. Są to:

No olvidar - czyli lo más importante, sprawy o których danego miesiąca nie wolno zapomnieć. Nawet jeśli umieściłeś je już przy konkretnym dniu miesiąca, warto wyszczególnić je właśnie tutaj.

Fechas importantes - ważne daty. Po części rubryka ta może pokrywać się z "No olvidar", jednak nie zawsze i nie w 100%, dlatego z założenia ma tę pierwszą odciążać. Możesz zapisać tutaj urodziny siostry/ mamy/ przyjaciółki, egzamin na prawo jazdy, egzamin z hiszpańskiego, rocznicę ślubu rodziców, krótko mówiąc wszystkie daty, które mają dla Ciebie duże znaczenie. Przy planowaniu tutaj wyłącznie nauki hiszpańskiego ważną datą może być na przykład dzień, w którym powinieneś skończyć przerabiać/ czytać konkretną książkę (może w tym momencie brzmi to dość zabawnie, ale na uczelni przy przedmiotach takich jak "literatura hiszpańska" czy "literatura latynoamerykańska" bardzo się przydaje).

Cosas que me han salido bien - rzeczy, które wyszły Ci dobrze danego miesiąca. Kiedy coś wyszło Ci świetnie i dla własnej motywacji chcesz przypominać sobie o tym codziennie (a przynajmniej do końca miesiąca, póki nie minie Ci ekscytacja tym wydarzeniem). Nie muszą to być rzeczy wielkie. Pamiętam, że swego czasu bardzo cieszył mnie tzw. "słoik szczęścia" i myślę, że ta rubryka w planerze może działać na dość podobnej zasadzie.

Otros - wszystko inne co tylko przyjdzie Ci do głowy i uznasz za warte zapisania.

Jeśli nie do końca spodobał Ci się mój planer, natomiast spodobał Ci się sam pomysł planowania w języku hiszpańskim nauki języka i innych rzeczy, możesz stworzyć swój własny miesięczny czy tygodniowy kalendarz - jak widać, to bardzo proste, a jak ułatwia życie :)

Przydatne słówka:

el aniversario (de boda) - rocznica (ślubu)
las clases de... - lekcje... (czegoś)
el cumpleaños - urodziny
el curso de... - kurs... (czegoś)
el día festivo - dzień świąteczny
el día laboral - dzień roboczy
la escuela - szkoła
el fin de semana - weekend
el mes - miesiąc
el puente - długi weekend
el trabajo - praca
la semana - tydzień
la universidad - uniwersytet
las vacaciones - wakacje
el viaje a - podróż do
visitar a - odwiedzić (kogoś, coś)

PS. Celowo nie zamieściłam w planerze miejsca na "rzeczy, które mogę odpuścić" i "rzeczy, których nie zrobię". Zakładamy, że nie odpuszczamy, damy radę i zrobimy wszystko, co sobie zaplanujemy! A później wpiszemy je do "Cosas que me han salido bien" i będziemy z siebie dumni. Chyba, że do rzeczy, których nie zrobisz chcesz wpisać "nie będę jeść słodyczy" albo "nie będę odpuszczać ćwiczeń z gramatyki", etc. - ale myślę że miejsce na takie postanowienia znajdzie się również w innych rubrykach :)

 
Copyright (c) 2017. mialmaespanola.pl. Projekt i wykonanie: perfekcyjneStrony.pl