• GIBRALTAR

  Trochę praktycznych informacji: jak dojechać, co warto zobaczyć.

 • PLAYA DE ROMPECULOS

  Andaluzyjska plaża, która Cię zachwyci.

 • ESTADIO SANTIAGO BERNABEU

  Foto-wspomnienia z wizyty na stadionie mojego ukochanego klubu piłkarskiego.

 • CAMINANDO POR SEVILLA

  Plaza de España i Parque de María Luisa.

 • RONDA

  Białe miasto Andaluzji położone na skałach.

 • CAMINANDO POR SEVILLA

  Wizyta w Reales Alcazares. To tutaj kręcono piąty sezon popularnej "Gry o Tron"!

Poland flag    SpainF

O MNIE

profilowejawork

KAROLINA ZAJĄC
Polka z hiszpańską duszą. Pasjonatka podróży i języków obcych. Fanka Realu Madryt i kotów. Motywuję do poznawania krajów hiszpańskojęzycznych i kreatywnej nauki języka przez 365 dni w roku. A w czasie wolnym próbuję grać na ukulele.
kontakt: info [at] mialmaespanola.pl
autorblog
wspolpraca

 

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Używamy zapisanych informacji, aby polepszyć jakość świadczonych usług oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Zawsze możesz zablokować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zrozumiałem

studialatinopixbayWrzesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim mnóstwo rzeczy do zaplanowania. W związku z tym mam dla Was nowy planer w języku hiszpańskim, przydatny zwłaszcza w kontekście powrotu do szkoły oraz kampanii wrześniowej na uczelni. Tym razem do kalendarza (miesięcznego) na wrzesień dorzucam kalendarz tygodniowy, który przyda się do bardziej szczegółowego planowania, listę słówek związanych z kalendarzem do pobrania oraz kurs memrise, gdzie możecie te wszystkie słówka poćwiczyć. Enjoy!

Wraz z początkiem nowego miesiąca przygotowałam dla Was kolejny prosty planer do nauki hiszpańskiego i nie tylko - możesz go wykorzystać do planowania dowolnej aktywności związanej ze szkołą, uczelnią, pracą, sportem czy nawet Twoim hobby. Więcej o samym planerze, jego formie, poszczególnych częściach i możliwościach, które Ci daje przeczytasz TUTAJ

Aby pobrać kalendarz miesięczny i/lub tygodniowy w wersji PDF:
-->> kliknij tutaj, aby przejść do Google Drive

Aby pobrać listę słówek związanych z kalendarzem (w wersji PDF):
-->> kliknij tutaj

Aby przejść do kursu memrise ze słówkami związanymi z kalendarzem:
-->> kliknij tutaj

Wrzesień to dobry okres, aby zadać sobie pytanie co właściwie motywuje nas do nauki hiszpańskiego oraz co planujemy w tym kierunku zrobić w ciągu następnego roku szkolnego/ akademickiego. Zwłaszcza, jeśli przystępujesz teraz do sesji poprawkowej (tym bardziej, gdy zdajesz w niej hiszpański) lub zaczynasz jutro nowy semestr w szkole. Wielu z Was jest oczywiście jeszcze na wakacjach, dlatego nie oczekuję od nikogo szczegółowego planu, ale tak poquito a poco sin prisas, chwilkę porozmyślać - czemu nie. Gdy pomyślimy o tym na początku semestru i od razu zaczniemy szukać w sobie chociaż odrobiny odrobiny motywacji do w miarę systematycznej pracy, nie bedziemy mieć problemów przed sesją na studiach czy w przypadku większych egzaminów w szkole. Brzmi banalnie, ale jak nad tym pomyśleć, to nawet może podziałać.

Słowa te kieruję zwłaszcza do maturzystów, osób, które podobnie jak ja zdecydowały się na zdawanie egzaminu DELE, studentów, których czeka egzamin końcowy na studiach I i II stopnia, etc. Krótko mówiąc, do wszystkim, którym wydaje się, że jest jeszcze mnóstwo czasu i póki co nie trzeba nic robić. A nie do końca tak jest.

Możesz zadać sobie na przykład poniższe pytania:

1) Dlaczego postanowiłem uczyć się języka hiszpańskiego, a nie na przykład włoskiego, niemieckiego albo szwedzkiego? Znajdź osobiste motywy, które skłoniły Cię do nauki hiszpańskiego. Niech nie będzie to "muszę się uczyć jakiegokolwiek języka innego niż angielski", ale na przykład "wyjeżdżam na Erasmus+ studia/ praktyki i tam przyda mi się dobra znajomość języka", "chciałbym porozumiewać się bez problemów z chłopakiem/ dobrymi znajomymi/ współpracownikami, którzy są latynosami", "chciałabym oglądać ulubiony serial bez lektora i napisów",  albo nawet "mam na studiach dużo trudniejsze przedmioty, którym poświęcę sporo czasu w sesji, więc dzięki systematycznej nauce hiszpańskiego zdam go wcześniej i będę mieć z głowy".
2) Z czym mam największy problem: gramatyka, pisanie wypracowań, znajomość słownictwa, niepewność w konwersacjach z nativos? Zastanów się jak możesz ten problem wyeliminować (przynajmniej częściowo).
3) Wyznacz cel długoterminowy: na jakim poziomie chciałbyś znać język hiszpański (przykładowo) w czerwcu? Jakie kroki powinieneś podjąć, aby tego dokonać? Jakie działania możesz i chcesz podjąć, aby nauka hiszpańskiego pozostała przyjemnością i nie stała się dla Ciebie przykrym obowiązkiem?
4) Oraz konsekwentnie, wyznacz sobie kilka celów krótkoterminowych: przerobienie książki do gramatyki, przeczytanie kilku książek hiszpańskojęzycznych autorów (na przykład w ciągu miesiąca), przetłumaczenie co tydzień tekstu jednej piosenki w języku hiszpańskim, obejrzenie w ciągu miesięca kilku odcinków serialu w języku hiszpańskim lub kilku filmów pochodzących z krajów hiszpańskojęzycznych (bez polskiego lektora!).

Postaraj się poświęcić przynajmniej 15 minut 2-3 razy w tygodniu na cokolwiek, co pozwoli Ci przyswoić język hiszpański - pamiętaj, że "czas niskiej jakości", również można pozytywnie wykorzystać: pisałam o tym TUTAJ

A jaka jest Twoja motywacja do nauki hiszpańskiego? Co planujesz zrobić w tym kierunku w tym roku? Zostaw komentarz poniżej i zmotywuj innych! Powodzenia wszystkim :)

 
Copyright (c) 2017. mialmaespanola.pl. Projekt i wykonanie: perfekcyjneStrony.pl