• GIBRALTAR

  Trochę praktycznych informacji: jak dojechać, co warto zobaczyć.

 • PLAYA DE ROMPECULOS

  Andaluzyjska plaża, która Cię zachwyci.

 • ESTADIO SANTIAGO BERNABEU

  Foto-wspomnienia z wizyty na stadionie mojego ukochanego klubu piłkarskiego.

 • CAMINANDO POR SEVILLA

  Plaza de España i Parque de María Luisa.

 • RONDA

  Białe miasto Andaluzji położone na skałach.

 • CAMINANDO POR SEVILLA

  Wizyta w Reales Alcazares. To tutaj kręcono piąty sezon popularnej "Gry o Tron"!

Poland flag    SpainF

O MNIE

profilowejawork

KAROLINA ZAJĄC
Polka z hiszpańską duszą. Pasjonatka podróży i języków obcych. Fanka Realu Madryt i kotów. Motywuję do poznawania krajów hiszpańskojęzycznych i kreatywnej nauki języka przez 365 dni w roku. A w czasie wolnym próbuję grać na ukulele.
kontakt: mulixiita [at] gmail.com
autorblog
wspolpraca

 

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Używamy zapisanych informacji, aby polepszyć jakość świadczonych usług oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek. Zawsze możesz zablokować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zrozumiałem

titicaca2

Jezioro Titicaca to największy w Ameryce Południowej zbiornik słodkiej wody. Znajduje się pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów (obszar Andów Środkowych) na terenie Peru i Boliwii (do Boliwii należy mniej niż połowa tego akwenu). Jest to najwyżej położone jezioro żeglowne dla dużych statków i zarazem największe jezioro wysokogórskie na Ziemi (znajduje się na wysokości 3812 m n.p.m.).

Nazwa "Titicaca" jeziora pochodzi z indiańskiego języka keczua. W wolnym tłumaczeniu oznacza pumę polującą na królika. Powstała ze skojarzenia jakie rodzi kształt akwenu. Porównanie do pumy jest istotne, dla Inków było to bowiem zwierzę święte.

Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp (Amantani, Taquile, Suriqui, Wyspa Słońca) oraz ponad 40 niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros), z których część jest zamieszkana przez Indian Uro i chętnie odwiedzana przez turystów. Niektórzy indianie mieszkają w domach budowanych (a właściwie wyplatanych) ze specjalnej odmiany trzciny totora. Trzcina ma te właściwości, ze tworzy długi i zwarty system korzeniowy, dzięki czemu tworzy jakby chodnik na wodzie, po którym można się swobodnie poruszać. Indianie budują takie platformy kilka lat. Naturalne platformy totora mają około 3 metrów grubości i utrzymują znaczny ciężar, te tworzone sztucznie mają nawet po 20 metrów średnicy.
isladelsoldomki

Najliczniej odwiedzaną z wysp jest Isla del Sol (Wyspa Słońca), na której to według legend Inków narodził się biały bóg Viracocha oraz pierwsi Inkowie: Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocllo, a także samo Słońce czyli Inti. Wyspa ta jest wciąż miejscem świętym dla zamieszkujących Boliwię oraz Peru Indian Ajmara i Keczua. Turystów natomiast interesują najbardziej zabytki z okresu inkaskiego, z których najsłynniejsze to Pilko Kaina oraz kompleks Chincana, w skład którego wchodzi święta skała związana z inkaską legendą stworzenia. Wyspę zamieszkują głównie Indianie z plemion keczua i ajmara. Mówi się iż Isla del Sol jest najwyżej położoną wyspą na świecie.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 
Copyright (c) 2017. mialmaespanola.pl. Projekt i wykonanie: perfekcyjneStrony.pl